II Spotkanie Inwestorów Diaspory

Rejestracja na II Spotkanie Inwestorów Diaspory, które odbędzie się w Funchal, od 24 do 26 lipca, można dokonać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres gaid@mne.gov.pt, oraz również online, na platformie dostępnej w tym celu na stronie http://investmadeira.madeira.gov.pt/ , zarządzanej przez Invest Madeira, partnera Biura Obsługi Inwestora Diaspory w organizacji tego wydarzenia.

Program spotkania, jak również dodatkowe informacje na jego temat, są dostępne w zakładce GAID na portalu społeczności, pod adresem https://www.portaldascomunidades.mne.pt/pt/gabinete-de-apoio-ao-investidor-da-diaspora-gaid#ii-encontro-intercalar-de-investidores-da-diaspora-funchal-madeira-2019 , a także na portalu Invest Madeira.

Kursy na odległość w Instytucie Camõesa – zapisy do 13 lutego

Do 13 lutego trwają zapisy na drugi semestr 2018/2019 internetowych kursów w Instytucie Camõesa. Oferta obejmuje następujące zajęcia:

 • Kursy z wiedzy o kulturze
 • Kursy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli
 • Jęz. portugalski dla obcokrajowców
 • Kursy jęz. portugalskiego specjalistycznego
 • Kursy specjalistyczne
 • Kursy w zakresie współpracy na rzecz rozwoju.

Więcej informacji tutaj i tutaj.

10 października 2018 – Recital fortepianowy Filipe Pinto-Ribeiro – Zamek Królewski

baner event fb-1

Portugalski pianista, Filipe Pinto-Ribeiro, pojawi się na początku października w Warszawie, gdzie zagra swój pierwszy koncert w Polsce.

W programie, wśród dzieł europejskich wirtuozów pianina takich jak Mozart, Liszt czy Beethoven, znajdą się również utwory portugalskiego pianisty, kompozytora i muzykografa – José Viany da Motty (1868, São Tomé – 1948, Lizbona). Artysta doceniany był przez międzynarodową krytykę zarówno za technikę, czystość, ekspresję i mistrzowskie interpretacje dzieł Liszta, Bacha i Beethovena, jak i za wirtuozerię własnych utworów, takich jak symfonia „À Pátria” – „Do Ojczyzny”, „Evocação dos Lusíadas” – „Ewokacja Luzytan” ou „Cenas nas montanhas” – „Sceny z gór”. Viana da Motta odebrał muzyczne wykształcenie w Konserwatorium Lizbońskim, w Berlinie i Weimarze, gdzie był uczniem Liszta. Koncertował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Południowej i Północnej. W Portugalii założył Towarzystwo Koncertowe, odegrał również znaczącą rolę w modernizacji nauczania i krytyki muzycznej.

Recital w Warszawie jest zorganizowany przez Ambasadę Portugalii w Warszawie oraz Instytut Camõesa, mecenasuje mu zaś Bank Millennium.

PROGRAM

I część

Wolfgang Amadeus Mozart (Salzburg, 1756 – Wiedeń, 1791)
Fantazja K. 397

Ludwig van Beethoven (Bonn, 1770 – Wiedeń, 1827)
Sonata nr 23 op. 57 “Appassionata”
1. Allegro assai
2. Andante con moto
3. Allegro ma non troppo

II część

Franz Liszt (Doborján, 1811 – Bayreuth 1886)
Lata pielgrzymstwa (wybór)
– Rok pierwszy (Szwajcaria): I. Kaplica Wilhelma Tella
– Rok drugi (Włochy): VI. Sonet 123 Petrarki
– Rok trzeci: VII. Sursum corda

José Vianna da Motta (São Tomé, 1868 – Lizbona, 1948)
Barkarola op. 1 nr 1
Scena portugalska op. 9 nr 2: Chula do Douro

Franz Liszt (Doborján, 1811 – Bayreuth 1886)
Rapsodia węgierska nr 12

Kursy na odległość w Instytucie Camõesa

Do 3 października trwają zapisy na pierwszy semestr 2018/2019 internetowych kursów w Instytucie Camõesa. Oferta obejmuje następujące zajęcia:

 • Kursy z wiedzy o kulturze
 • Kursy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli
 • Jęz. portugalski dla obcokrajowców
 • Kursy jęz. portugalskiego specjalistycznego
 • Kursy specjalistyczne
 • Kursy w zakresie współpracy na rzecz rozwoju.

Więcej informacji tutaj i tutaj .

13-15 grudnia 2018 – III spotkanie Inwestorów Wspólnoty Portugalskiej

W dniach 13-15 grudnia 2018 r. W Penafiel odbędzie się “III spotkanie Inwestorów Wspólnoty Portugalskiej”. Ze względu na zainteresowanie podmiotów gospodarczych pochodzących z Portugalii oraz osób o korzeniach portugalskich, a także stowarzyszeń przedsiębiorców zainteresowanych tą inicjatywą, załączamy tekst zaproszenia J.E. Sekretarza Stanu ds. Wspólnoty Portugalskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Portugalii, dr. José Luisa Carneiro. Carta.Penafiel.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na portalu Wspólnot Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Portal das Comunidades do Ministério dos Negócios Estrangeiros.

 

Dostęp do szkolnictwa wyższego w Portugalii dla emigracji

Rząd Portugalski informuje o uruchomieniu programu wsparca dla emigrantów w dostępie do szkolnictwa wyższego w Portugalii . Program Portal www.continuaaestudar.pt zawiera istotne informacje na temat warunków dostępu i uczestnictwo w szkolnictwie wyższym.

Czytaj również informator i list J.E. Pani Sekretarz Stanu ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz J.E. Pana Sekretarza Stanu ds. Wspólnoty Portugalskiej.:    emigrante      carta.emigrante